Narragansett Terrace
Yacht Club

NTYC Past Officers

Year Commodore Vice Commodore Treasurer Secretary Fleet Captain
1946 John McAleer Roger Hale Warren A Ray Deo J Tovet Godfrey F Allen
1947 Albert Blake Charles Cornell Warren A Ray Deo J Tovet Godfrey F Allen
1948 Ernest McVay William Stoddard Warren A Ray Deo J Tovet Godfrey F Allen
1949 Ernest McVay Anthony Healy Warren A Ray Deo J Tovet Godfrey F Allen
1950 Anthony Healy Byron Halliday Warren A Ray Deo J Tovet Godfrey F Allen
1951 Byron Halliday Richard Cranshaw, Sr. Warren A Ray Deo J Tovet Godfrey F Allen
1952 Richard Cranshaw, Sr. Ernest C Ephraimson Anthony Healy LeRoy W Chace Godfrey F Allen
1953 Richard Cranshaw, Sr. Ernest C Ephraimson Ernest J Hogan LeRoy W Chace Godfrey F Allen
1954 Ernest C Ephraimson Leon Vary Norman A Beauchene LeRoy W Chace Godfrey F Allen
1955 Leon Vary Daniel J Mahler Ernest C Ephraimson LeRoy W Chace Godfrey F Allen
1956 Daniel J Mahler B Fletcher Collins, Jr. Ernest C Ephraimson LeRoy W Chace Godfrey F Allen
1957 B Fletcher Collins, Jr. Howard Crafford Ernest C Ephraimson LeRoy W Chace Godfrey F Allen
1958 Howard Crafford Frederick A Vogel Ernest C Ephraimson LeRoy W Chace Godfrey F Allen
1959 Frederick A Vogel Dr. A G Tetreault Ernest C Ephraimson LeRoy W Chace Godfrey F Allen
1960 Dr. A G Tetreault Kenneth Shaller Ernest C Ephraimson LeRoy W Chace Godfrey F Allen
1961 Kenneth Shaller Ernest T Cook Ernest C Ephraimson Richard Cranshaw, Sr. Godfrey F Allen
1962 Ernest T Cook John McAleer Joseph A Kumiega, Jr Richard Cranshaw, Sr. Godfrey F Allen
1963 John McAleer William Loeckler Joseph A Kumiega, Jr Edwin Poole Godfrey F Allen
1964 William Loeckler Theodore Poole Joseph A Kumiega, Jr Edwin Poole Godfrey F Allen
1965 Theodore Poole Vernon Wood B Fletcher Collins, Jr Gordon McPherson Godfrey F Allen
1966 Vernon Wood Eric Johnson B Fletcher Collins, Jr Gordon McPherson Godfrey F Allen
1967 Eric Johnson Richard Mann B Fletcher Collins, Jr Frank Loebig Godfrey F Allen
1968 Richard Mann Donald Cook B Fletcher Collins, Jr Frank Loebig Godfrey F Allen
1969 Donald Cook Frank Loebig B Fletcher Collins, Jr Richard Mann Godfrey F Allen
1970 Frank Loebig John Butterworth Harold N Lord Richard Mann Godfrey F Allen
1971 Godfrey F Allen Robert Wood Harold N Lord Richard Mann Godfrey F Allen
1972 Robert Wood Roger Maskell Harold N Lord Richard Mann Godfrey F Allen
1973 Roger Maskell Roland Desrochers Harold N Lord Richard Mann Godfrey F Allen
1974 Roland Desrochers Robert Taber Harold N Lord Robert Ryan Godfrey F Allen
1975 Robert Taber Aaron J Shatkin Harold N Lord Frank Loebig Godfrey F Allen
1976 Aaron J Shatkin Maurice I Brier Harold N Lord Frank Loebig Godfrey F Allen
1977 Maurice I Brier Vacant Harold N Lord Frank Loebig Godfrey F Allen
1978 M Brier W Nelson Francis Harold N Lord J Ronald Fishbein Godfrey F Allen
1979 W Nelson Francis Dennis M Cosmo Harold N Lord Mary C Feeley Godfrey F Allen
1980 Dennis M Cosmo Steven Bachand Harold N Lord Mary C Feeley Godfrey F Allen
1981 Steven Bachand Harold Birtwell Harold N Lord Mary C Feeley Godfrey F Allen
1982 Harold Birtwell Michael Robinson Harold N Lord Mary C Feeley Godfrey F Allen
1983 Michael Robinson Harold Reed Harold N Lord Gretchen Krasoski Godfrey F Allen
1984 Harold Reed Darrell Krasoski Richard Olney Gretchen Krasoski Godfrey F Allen
1985 Darrell Krasoski E Russell Goodnow Richard Olney Gretchen Krasoski Godfrey F Allen
1986 E Russell Goodnow John O'Neil Richard Olney Gretchen Krasoski Godfrey F Allen
1987 John O'Neil James Lembo Richard Olney Diane O'Neil Godfrey F Allen
1988 James Lembo Robert Masse Richard Olney Alicia Taber Godfrey F Allen
1989 James Lembo Robert Masse Richard Olney Alicia Taber Godfrey F Allen
1990 Robert Masse Sam DiSano Richard Olney Alicia Taber Godfrey F Allen
1991 Sam DiSano Paul Redman Robert Peterson Alicia Taber Godfrey F Allen
1992 Paul Redman Daniel Von Riesen E Russell Goodnow Alicia Taber Godfrey F Allen
1993 Daniel Von Riesen Alicia Taber E Russell Goodnow Steven Bouley Godfrey F Allen
1994 Alicia Taber Michael Wood E Russell Goodnow Steven Bouley Godfrey F Allen
1995 Michael Wood Victor P Mott Daniel Von Riesen Gilbert S Croome Godfrey F Allen
1996 Victor P Mott Gilbert S Croome Daniel Von Riesen Claire Sarganis Godfrey F Allen
1997 Gilbert S Croome Brad Haverly Daniel Von Riesen Claire Sarganis Alicia Taber
1998 Brad Haverly Fredk C Bieberbach, Jr George Sarganis Claire Sarganis Alicia Taber
1999 Fredk C Bieberbach, Jr Romualdo Lima George Sarganis Robert Payton Robert Taber
2000 Romualdo Lima Paul Bestoso George Sarganis Barry Rideout Robert Taber
2001 Paul Bestoso Claire Sarganis David Ashton Charles Thibaudeu, Jr Robert Taber
2002 Claire Sarganis Charles Thibaudeu, Jr David Ashton Susan Gorman Robert Taber
2003 Charles Thibaudeu, Jr David Ashton Susan Gorman Holly Ogden Robert Taber
2004 David Ashton Stephen R Allen Susan Gorman Timothy O'Connell R. Taber / F C Bieberbach, Jr
2005 Stephen R. Allen Dennis McLaughlin Wage Ogden Leslie Cousens R. Taber / F C Bieberbach, Jr
2006 Dennis McLaughlin Jack Hunter Wade Ogden Leslie Cousens R. Taber / F C Bieberbach, Jr
2007 Jack Hunter Harry Dawson Jim Cousens Leslie Cousens R. Taber/F C Bieberbach, Jr.
2008; Harry Dawson Leslie Cousens Jim Cousens; Heather Vine; R. Taber/F. C. Bieberbach, Jr.
2009; Leslie Cousens Len Vine Jim Cousens Heather Vine Fredk C Bieberbach, Jr.
2010 Len Vine Heather Vine Jim Cousens Caroline Allen Fredk C Bieberbach, Jr.
2911   Heather Vine  Kevin McKinight  Peter Escherich  David Cousins  Fredk C Bieberbach, Jr
2012  Kevin McKnight George Parker  Peter Escherich  David Cousins  Fredk C. Bieberbach, Jr. 
2013  George Parker  Ken Pickering  Peter Escherich  David Cousins  Fredk. C. Bieberbach, Jr.
2014 Ken Pickering Caroline Allen Peter Escherich Justen Bestoso Fredk. C. Bieberbach, Jr.
2015 Caroline Allen Peter Escherich Dave Murray Justen Bestoso Fredk. C. Bieberbach, Jr.